Itsellä on kerennyt olemaan G&P M4 nyt melkein 4,5 vuotta. Mielestäni ehdottomasti hintansa väärti, vaikka pari pikkuvikaa on alussa ollutkin.
Heti uutuuttaan, noin 300 laukauksen jälkeen, mäntä hajosi. Koska ase oli Suomesta ostettu, katsottiin tuon kuuluvan tuotevirhevastuun piiriin ja ase korjattiin veloituksetta. Noin vuotta myöhemmin männänpää irtosi (jäänyt ruuvi korjauksessa löysälle?), mutta tämä ongelma korjaantui ainoastaan männänpään uudelleenkiinnityksellä.
Eilen, reippaan neljän vuoden aktiivisen pelaamisen jälkeen, sain pyssyni hajalle. Osaltaan tuohon varmasti vaikutti myös suhteellisen kova pakkanen sekä pitkäaikainen 11.1V Li-Pon käyttäminen vakio-osilla. Mm. mäntä ja yksi ratas olivat hajalla. Yllämainittujen huoltotoimenpiteiden lisäksi asetta ei ole huollettu, vaikka syytä olisi ehkä ollut.
Olen kuitenkin ollut G&P:n tuotantoon niin tyytyväinen, että tälläkin hetkellä on kyseisen valmistajan (erimallinen) tuotos tilauksessa. Ulkoisesti nämä ovat erittäin laadukkaita, ja ainakin oma yksilöni on kestänyt hienosti myös sisältä.
-Joonas "Slinger" Ahopelto