PIMS Ry Keskustelufoorumi

Yleinen keskustelu => Aseet ja varusteet => Aiheen aloitti: J.J44kk0la - 07 Toukokuu, 2016, 21:49:22

Otsikko: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: J.J44kk0la - 07 Toukokuu, 2016, 21:49:22
Moikka, olen ajatellut ostaa hpa-järjestelmän aseeseeni, osaisiko joku neuvoa minkälainen olisi hyvä, ja mitä kokonainen setti; letkut, regulaattorit ,pullot ja muut tarvittavat maksaisivat.  ;)
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: samppa - 07 Toukokuu, 2016, 22:04:51
Riippuen aseesta. GBB aseen voi saada hpa:ksi vain vaihtamalla lippaan venttiilin, ja AEG:hen taas sopivat gearboxin mallista ja suuttimesta riippuen eri hpa-koneistot. En itse aivan kauheasti tiedä, joten en osaa sanoa mikä on hyvä ja mikä ei.
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: Nran - 08 Toukokuu, 2016, 00:31:16
HPA-järjestelmiä alkaa olla markkinoilla jo jonkin verran, potentiaalisia neljä-viisi. Näistä yleisimmät Wolverine SMP ja Polarstar, molemmilta löytyy useita malleja. Yhtä vastausta että mikä on paras, ei ole. Eri järjestelmät sopivat eri tarkoituksiin. Kannattaa katsoa esim. Atom Airsoftin sivuilta, siellä on hyvä valikoima SMPtä.

Halvimmillaan HPA-järjestelmän saa GBB-konversiona, eli tarkoittaa että olemassa olevaan aseen kaasusäiliöön tehdään reikä ja säiliöön johdetaan paineilmaa letkua pitkin. Tähän tarvitsee tankin, regulaattorin, letkun ja joitain nippeleitä. Hintaa kertynee semmoiset about reilu paristaa.
Kokonaisen AEG-aseen konvertoiminen HPA-koneistolla maksaa halvimmillaan sellaisen viitisen sataa, koneisto, letku, regulaattori ja tankki, sekä jotain pikkunippeleitä. Asennus on yleensä suhteellisen helppo, mutta ei todellakaan aina.
Tankki pitää luonnollisesti aina täyttää, tätä tekevät sukellusliikkeet. Tai, jos ei jaksa rampata pikkupullon kanssa sukellusliikkeessä, monet ostavat sukelluspullon, pari-kolmesataa lisää.
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: isto - 08 Toukokuu, 2016, 13:56:39
Mancraftin PDiKS + rekkula + tankki korkeapainerekkulalla on luokkaa 350e.
Ei sähköjä, mutta ei myöskään sarjaa.
Toisaalta: https://www.youtube.com/watch?v=KprfUUca79w
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: J.J44kk0la - 08 Toukokuu, 2016, 14:17:06
saakohan tossa Mancraft PDiKS- laitteessa säädettyä lähtönapeutta, ja minkälaiseen aseeseen tuo sopisi?
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: J.J44kk0la - 08 Toukokuu, 2016, 14:39:44
osaisitteko sanoa jonkin hyvän gbb-aseen jonka voisi muuttaa toimimaan hpa;lla.

saakos muuten kaikki gbb aseet toimimaan paineilmalla?

tälläinen lyötyi atom airsoftia surffaillessa; https://www.atom-airsoft.fi/tuote/tippmann-m4-carbine-hpa-co2/ , onkohan tuo mistään kotoisin ?
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: isto - 09 Toukokuu, 2016, 00:26:42
V2 ja V3 laatikot. Sen tarkemmin en osaa sanoa.
Painetta säätämällä saa lähtönopeutta (energiaa) säädettyä.
Minulla vesurissa sdik:lla 0-n.8J
Otsikko: Vs: mikä hpa-järjestelmä on paras?
Kirjoitti: Haapanen - 09 Toukokuu, 2016, 10:33:53
Tästä saattaa tulla romaani...


Tosiaan on olemassa ns. valmiita dropin kittejä.  Polarin F1/Jack, Wolverine Inferno/Hydra, Mk.II, Mancraft PDiks, Kaikki sopivat suoraan johonkin pyssyyn

Polarstar F1, Markkinoiden uusinta uutta, päivitetty ja pitkään kehitetty systeemi. Parannettu esim ilmankulutusta säädöillä ja muilla pienillä muutoksilla. Istuu suoraan Ver2 mechaan(M4) suutin. Tällä hetkellä ei saatavilla vielä muita suutin pituuksia.
               Jack, Polarin halvin koneisto, edeltäjä F1 koneistolle. Tässä samat säädöt kuin Polarin Fusionenginessä, eli kaikkea pystyy säätään mitä voit kuvitella. Peruskäyttäjä ei kyseisistä hyödy, mutta viimeiseen asti säätäjä saa ainakin harmaita hiuksia jos ei muuta.

Wolverine Hydra/Inferno, ehdottomasti tällä hetkellä suosituin tyyppi maailmanlaajusesti. Ei ole yhtä ilma pihi kuin Polarin mallit, mutta ei kauheasti ilmaa tuhlaakkaan. Säätöjä löytyy peruskäyttäjälle tarpeeksi. Ero infernon ja Jack välillä on vain suutimessa.  Hydra on ns. offset suutin, eli suunniteltu m14,p90 jne erikoisemmille pysyille. Inferno on taas suunniteltu Ak ja M4 sarjalaisille. Suutin pituuksia on monia, koska sopii moniin pyssyihin, joten se kannattaa varmistaa ostaessa. Muuten saattaa joutua tilaamaan uutta suutinta ulkomailta. SMP sarjaa ei ole enään tuotettu hetkeen, joten sitä saa vain käytettynä.

Mk.II ehottomasti vuoden odotetuin HPA puolen juttu. Ilmapihi systeemi ja paljon säätöä, kaikki mitä minä tiedän tällä hetkellä laitteesta.


Mancraft Pdiks, ainoita systeemeitä joka ei tarvitse ollenkaan akkua. Ongelmat tulevat paineiden kanssa. Dmr käytössä(2.25J) paineet riittävät hyvin koneiston mekaniikan toimintaan, mutta niitä laskiessa alle 1,6J ongelmat alkavat. Liipasin ei halua toimia koska paine ei riitä sen tasaiseen toimintaan.    Eli DMR buildissa Ok, muuten en hankkisi.


Kaikkki edellä selostetut vaativat vain pientä huoltoa o-renkaiden öljyämistä ja niiden vaihtoa

Kyselit myös Tippman/GBB pyssystä.

 Tippman   Eli käytönnössä aivan mahtava konsepti kuhan ajaa suoraan hpa linjalla, rekyyliä löytyy kivasti ja sitä voi nostaa heavybolt modilla. Ongelmat tulevat hopin puolelta. Vaikea saada tasaista ja jatkuvaa hoppia. Sen pystyy tekeen, mutta se vaatii suhteellisen paljon tietotaitoa ja osaamista. Muutenkin vaatii huoltoa yhtä paljon kuin perus Gbb.


Gbb ns. Hpa täppyäs. Eli vaihat sen lippaan kaasu ventiilin tilalle hpa kiinnikkeen ja ajat letkun suoraan siihen. Saa säilytettyä gbb rekyylin ja fiiliksen. Huollon määrä kasvaa ja lippaiden vaihto hidastuu. Itse en tekisi.

DaytonaGun,  Eli monen märkä päiväuni, potkii ja pitää meteliä. Vaatii perkuleesti tietoa ja huoltoa. EN suosittele kenellekkään joka ei jaksa joka pelikerran jälkeen purkaa ja kasata pyssyään.

Tuossa on lähinnä koneistoista tietoa, lisää kannattaa hankkia itse internetin ihmeellisestä maailmasta. Voin kirjotella reguista ja pulloista lähipäivinä mikäli semmoselle on tarvetta. Lisä detail voit kysellä YV puolella, en tänne niitä rupee kirjoteleen.