PIMS Ry Keskustelufoorumi

Yleinen keskustelu => Aseet ja varusteet => Aiheen aloitti: timppa - 19 Kesäkuu, 2014, 14:31:26

Otsikko: Seuraava sähköase
Kirjoitti: timppa - 19 Kesäkuu, 2014, 14:31:26
Eli mikä olisi hyvä seuraava sähköase budjetilla 100€-250€?
Mieluusti suomesta.
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: Nosferatu - 19 Kesäkuu, 2014, 14:35:07
Onko jokin tietty malli hakusessa, tyyliin G36 tai AK?
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: Jake - 19 Kesäkuu, 2014, 17:53:14
Osta käytettynä, selaile vaikka juoksuhautaa. Tolla budjetilla saa jo ihan hyvän sähköaseen.
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: timppa - 19 Kesäkuu, 2014, 19:23:48
Haluaisin jonkun m4 sarjasta. :)
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: theIOVAK - 20 Kesäkuu, 2014, 22:59:39
selaile netistä. Myös nettimarkkinassa on hyvä valikoima airsoft aseita.
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: timppa - 28 Kesäkuu, 2014, 17:35:54
Olisiko g&g cm18 hyvä?
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: jarsci - 30 Kesäkuu, 2014, 00:25:25
Jos hyvän M4-sarjalaisen haluat, niin Lonex, Kings Arms, G&P. Nuo kaikki edellä mainitut merkit ovat hyviä sisäisesti, että ulkoisesti.

Esimerkki--->  http://www.tradesoft.fi/product/1409/lonex-m933-taysmetallinen-l4-a1-105
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: duckizu - 21 Syyskuu, 2014, 19:39:19
tarvitsisin uutta sähkö rynnäkkökivääriä koska hajotin omani Nokialla, joten tarvitsen uuden ja sen löytämisessä tarvitsen kokeneempien apua.
jos te vain voisitte suositella jotakin merkkiä, ja/tai mallia jne. se olisi todella kiva.
En mieluiten etsi g36 tai tilaa ulkomailta ja budjetti siinä 250-300e välillä.
Kiitoksia paljon jo etukäteen :)
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: Nran - 21 Syyskuu, 2014, 21:36:43
Sähkötoimisia rynnäkkökivääreitä on aika montaa eri sorttia, joten pieni vinkki mallista olisi paikallaan. Tuolla budjetilla saat jo ihan ookoon käytetyn aseen. Esimerkiksi tällä foorumilla on parasta aikaa muutamia laadukkaita pyssyjä myynnissä, tsekkaa ne. Katso myös juoksuhauta.net, pienen selailun jälkeen alat hahmottaa ne hyvät yksilöt sieltä sekamelskasta (hinta antaa vähän vinkkiä, halpa ei ole hyvä). Jos kuitenkin uutta haluat, tässä on suhteellisen hyvä paketti, ja vielä Tampereella hyllyssä: http://www.pcb-airsoft.com/epages/PCB.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/PCB/Products/RWC-DIY-038 (http://www.pcb-airsoft.com/epages/PCB.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/PCB/Products/RWC-DIY-038)
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: duckizu - 21 Syyskuu, 2014, 21:47:54
joo malli unohtui tosiaan mainita, se saisi mieluiten olla m4 mutta mikä tahansa käy, ja jos se löytyisi just jostakin pcb tai atoms softista ja olis sitten viri varaakin myöhemmälle niin olis todella kiva.
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: Nosferatu - 21 Syyskuu, 2014, 22:19:50
Jos rahoilleen haluaa mahdollisimman paljon vastinetta niin DBoysin AK-sarja (http://www.milgear.fi/fi/group/dboys-kalash/84/order/name) on yksi parhaista vaihtoehdoista. Hinnat pyörii siinä 150-200 euron paikkeilla, joten rahaa jää säästöönkin. Käytettyinä noita saa jopa alle satasella. Tuollaisen kun kerralla huoltaa hyväksi ja tekee pikkuparannukset, niin sulla on aika ikuinen kuulapyssy. Näitä on tullut useampi kappale omistettua ja voin suositella lämpimästi.
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: duckizu - 26 Lokakuu, 2014, 15:20:45
Joo nyt olis ase löytynyt mutta, ei ole vielä ostettu ja tarvitsisin, jos joltakin löytyy vähän kokemusta kyseisestä aseesta niin voisiko sanoa mielipiteensä, kokemuksensa jne.
Ja kysyn samalla etukäteen että kuinka vaikeata kyseisen aseen laittaminen rajoihin on? koska tietojen mukaan ampuu 120m/s 0.20 pallolla.

kyseinen ase olisi siis mallia: G&G Rk-95 TP
http://www.milgear.fi/fi/product/g-g-rk95-tp-gk99-blowback-metallinen/2184

paljon kiitoksia jo valmiiksi.
Otsikko: Vs: Seuraava sähköase
Kirjoitti: Nosferatu - 27 Lokakuu, 2014, 01:01:44
Aseen rajoihin laittaminen on varsin helppoa, kun perus ver. 3 rataslaatikko tuosta löytyy. Sähköinen blowback aiheuttaa vain myötähäpeää, joten itse ainakin ottaisin sen pois käytöstä. Ase on pääosin G&G:n tuttua murometallia, eli ase tulee ulko-osiltaan hajoamaan herkästi. Latausvipu ja taittotukki ovat yleensä ensimmäisiä hajoavia osia. Ase on kuitenkin aika törkeän hintainen, ja sen hinnalla saisikin oikeasti laadukkaan täysteräksisen aseen. Suosittelisinkin tuota G&G:n tekelettä vain jos sinulla on vakava RK-fetissi ja aiot käyttää asetta vain koriste-esineenä.